Reaktor na cestách
Když se toto slovo vysloví, každý si představí obří stroj, který obsluhuje velká spousta lidí a který nám vyrobí elektřinu. V případě našeho reaktoru je však velikost poněkud jiná.
Má být totiž vyslán do Vesmíru a proč, to se dočtete dále. A když má být někam vyslán, musí se vejít do toho, co jej přepraví. V našem případě je to raketa. Nuže, vědci zapracovali a podařilo se jim vyrobit stroj o velikosti lednice.
Pardon, zapomněl jsem jej představit. Jmenuje se Kilopower a dokáže využívat štěpnou jadernou reakci.
Takže když už se znáte, hned se můžete začít loučit, protože on si totiž, fešák, odcestuje. Patří totiž NASA, a ta se rozhodla vyslat jej do Vesmíru. Nemusíte s tím loučením zase tak spěchat, stane se tak až po dalších a dalších testech, nejdříve však v roce 2022.
Kam všude může zamířit? Tak skoro všude kam bude třeba, klidně na i na Měsíc, ale primárně se počítá s planetou Mars. Proč?
Hlavní důvod je zcela jasný. Mars má menší množství slunečního světla než Země nebo Měsíc, a proto bude třeba trošku „přisvětlení“. Samozřejmě nejde jen o to, ale hlavně o elektrickou energii jako takovou. Ta vlastně bude mimo jiných základních věcí tou nejdůležitější položkou na jiných planetách či již jednou jmenovaném Měsíci. Na Zemi se bez ní obejdeme, jinde mimo naši domovskou planetu však ne.
Náš Kilopower už mimochodem cestoval. NASA se o tom sice nijak nešířila, ale také to nijak neskrývala. Celkem si stroj vyjel na dvě cesty, ale jen aby byl otestován a zkoumán ze všech stran. Jedna z cest měla být do pouště, kde prachové bouře hodně připomínají ty na Marsu a stroj v testech obstál bez „ztráty kytičky“.
Které rakety pak stroj vynesou do kosmu a které mu budou celou jeho cestu zajišťovat není zatím nic známo. Ale ať už je to kterákoli, musíme jí popřát vše nejlepší na cestu, protože dopravit Kilopower tam, kam bude třeba, to bude těžký oříšek.