Neutrácíte zbytečně moc?



·         Po jednom, po dvou.
Nakupujete každý den po dvou jogurtech, dvou jablkách a jedné minerálce? Pak nejspíše platíte daleko více, než kdybyste kupovali větší balení. Jen pro příklad, pokud jogurt stojí patnáct korun a balení pěti jogurtů stojí šedesát, tak platíte zbytečně jeden jogurt ze šesti. Jinými slovy, pokud něco kupujete pravidelně, nakupte to ve větších baleních.
vyvažte si rozpočet


·         Sleva, co není sleva
Slevy máme všichni rádi. Některé slevy se ale pouze tváří jen jako slevy. Pokud chtějí řetězce něco zlevnit, tak velmi často cenu nejprve vyženou nahoru, takže i po čtvrtinové slevě je výrobek dražší než před celou slevovou šarádou. Pokud si tedy chcete koupit něco ve slevách, tak si nejprve na internetu nejprve zkontrolujte, kolik to stojí normálně. Velmi často totiž přijdete na to, že ten telefon sice je se slevou pětadvacet procent, ale u konkurence stojí o třetinu méně.
pokladna s penězi


·         Kvantita nad kvalitou
Kupujete si každou sezonu nové zimní boty, protože ty staré nevydrží? Pokud nejste zrovna pracovník horské služby, který by roztrhal i boty z olova, je načase si pořídit jedny kvalitní. Ano, jednorázově to bude větší investice, ale ta se vám velmi, velmi rychle vrátí. Místo čtyř párů bot za tisícovku si pořiďte jedny kvalitní za tisíce dva. Už po dvou letech se vám peníze začnou vracet, a navíc budete lépe vypadat.
utrácení přes telefon


·         Nákupy, které nevnímáme
Vedete si přesný seznam nákupů? Nemyslíme jen hlídání účtenek, ale i toho, za co utrácíte? Možná máte pocit, že skutečně kupujete jen to, co potřebujete, ale zamyslete se. Kupujete si každý den kávu? Jen v té nejspíše měsíčně utopíte pár stovek. Nebo si nedokážete představit nákup bez balíčku žvýkaček nebo pytlíku chipsů? Právě tady vám utíkají peníze. Samostatnou kapitolou jsou pak nákupy s dětmi. Vřískot, házení věcí do vozíku, a tak vůbec. Pište si seznamy, dodržujte je, a pokud to jen trochu jde, děti nechte doma.