Koupejte se zdravě
Ošetřit vodu v zahradním bazénu není už v současné době žádný větší problém. Výrobci nás zásobují všemi možnými přípravky, které zajistí, že po vykoupání nebudeme mít žádné nežádoucí kožní projevy z důvodu kalitelnosti vody. Jednou z možností, která je dnes hojně využívaná, je ošetření pomocísoli.
§ Jestliže si pořídíte salinizační jednotku, které se lidově říká solnička, bude celý proces jednoduchý a účinný.
§ Toto zařízení pracuje na bázi elektrolýzy slané bazénové vody za vzniku aktivního chlóru.
Nezbytná sůl do bazénů se přidává do vody už na jaře, kdy začíná koupací sezóna a pak se potřebné dávky doplňují podle potřeby. Voda se totiž musí průběžně dopouštět nejen z důvodu přirozeného odpařování, ale také proto, že se spotřebuje na praní filtračního materiálu. Společně s vodou odtéká pochopitelně i rozpuštěná sůl.
– Na dávkování se počítá asi pět kilogramů na tisíc litrů vody.
– Odpovídá to asi půl procentnímu roztoku.
Při koupi tohoto produktu by měl spotřebitel dávat POZOR NA SLOŽENÍ VÝROBKU. Musí se jednat o čistý chlorid sodný v potravinářské kvalitě. Jakékoliv nečistoty nebo přidané látky by dobrou službu neudělaly.
Kuchyňská sůl patří jen do slánky
Možná, že vás také napadlo, jestli by nebylo možné použít klasickou kuchyňskou sůl, kterou běžně zakoupíme v obchodě s potravinami. Je pravda, že se jedná (většinou) o prvotřídní kvalitu, ale jedlá sůl, která je určena pro potraviny, je obohacená o jód. A s tím by si salinizační jednotka příliš nerozuměla.
§ Po proběhnutí elektrolýzy by se náš bazén proměnil v nevzhlednou louži.
Sice by voda zkažená nebyla, ale určitě by na nás takovým dojmem působila. Její zbarvení by se totiž změnilo z křišťálově čisté na nahnědlou. Je to jistě zbytečné, protože pokud si to propočítáme, tak bychom tímto řešením příliš finančních prostředků neušetřili.