Jak pomoci zvládnout staršímu dítku narození sourozence
Pokud máte starší dítko a dozvíte se, že čekáte druhé miminko, pak nečekejte s oznamováním této skutečnosti staršímu dítku. Nejhorší co se může stát je to, že se o novém přírůstku do rodiny dítko dozví až jako poslední. Dítko s sebou můžete vzít na ultrazvuk k lékaři, aby jej vidělo a přišlo mu tak reálnější. Před narozením miminka zapojujte dítě v přípravách. Ať vám pomáhá při přípravě pokoje, nechte dítko vybrat třeba povlečení do postýlky nebo hračku pro miminko. Rozhodně nenechávejte dítě bokem, ale zapojujte ho do příprav tak, aby se necítilo odstrčené už před příchodem dítěte.
Dítě také připravte na to, že budete v porodnici a pár dnů nebudete doma. Vysvětlete mu, že miminko musí zůstat na kontrolu v nemocnici a že se společně vrátíte za pár dnů. Mezi tím vás může dítko navštívit s prarodiči nebo s tatínkem. Nechte dítě, aby se s miminkem v porodnici seznámilo. Neokřikujte ho, když chce miminko pohladit, nebo s pomocí dospělého pochovat, i během návštěvy se věnujte i staršímu dítku, ať vám poví, jak se daří doma a co je nového třeba ve školce.
Před odjezdem domů si nachystejte pro staršího sourozence třeba panenku a předejte mu ji doma jako hračku od sourozence. Pokud je to panenka, může se dítě starat o panenku stejně jako vy o miminko. Dobré je také zapojit dítko v péči o dítě. Může třeba chvilku houpat v kočárku, s miminkem si spolu s vámi hrát na dece, ukazovat mu hračky… V každou volnou chvíli se věnujte staršímu dítěti, povídejte si, hrajte si hry, choďte ven stejně jako před narozením miminka, akorát teď už vás bude trochu více.
Pokud dítě nechce chodit přechodně do školky, prostě chce být s vámi doma, určitě ho nenuťte. Nebudete se muset bát, že přinese ze školky nějakou nemoc a navíc si nebudete zadělávat na problém, kdy si vás dítě neužije. To samo platí při hlídání u prarodičů, pokud nechce být od vás pryč, pak na tom netrvejte.